ⓘ John Anthony Brooks

John Anthony Brooks

John Anthony Brooks, Jr., njohur zakonisht si John Brooks, eshte nje futbollist gjermano-amerikan i cili luan me klubin gjerman Hertha BSC ne Bundeslige dhe me kombetaren amerikane si mbrojtes.

1. Karriera me klube

Brooks, djali i babait te tij amerikan ushtarak nga Chicago, ka lindur dhe u rrit Berlin, Gjermani. Ai erdhi permes niveleve te rinjeve te klubit te qytetit te tij, Hertha BSC. Ai arriti skuadren e rezervave te Hertha-s ne mes te sezonit 2010–11, pavaresisht se kishte nje vit e gjysem kohe per te luajtur me skuadren U–19. Brooks firmosi nje kontrate profesioniste per kater vite me klubit pas mbarimit te sezonit, duke ulur poshte interesimin nga Bayern Munich. Brooks e shenzoi pothuajse te gjithe sezonin 2011–12 me Hertha II, duke e braktisur disi skuadrem U–19. Brooks vazhdoi te rritej gjate kesaj kohe, duke arritur gjatesine e jashtezakonshme 1.93 cm. Hertha pesoi nje renja nga Bundesliga ne vitin 2012. Pas largimit te disa lojtareve, Brooks beri debutimin e tij si profesionist duke startuar ne ndeshjen hapese te Herthes ne 2. Bundesliga ne gusht 2012. Brooks shenoi golin e tij te pare ne debutimin e tij ne Bundeslige me 10 gusht 2013 ne fitoren e skuadres 6–1 kunder Eintracht Frankfurt.

2. Karriera nderkombetare

Brooks, i cili zoteron pasaporten Amerikane dhe Gjermane, mori pjese ne disa kampe stervitore me Shtetet e Bashkuara nen-20 dhe nen-23 dhe ne nje me Gjermanine nen-20. Ai beri debutimin e tij me Shba-ne nen-20 ne nje humbje 5–0 kumder Paraguajit ne shtator 2010. Ne korrik 2013, revista gjermane kicker tregoi se ai kishte marre nje thirrje nga kombetarja e pare e Shba-se per tu paraqitje ne nje ndeshje miqesore kunder Bosnjes dhe Hercegovines. Brooks beri debutimin e tij nderkombetarne fitoren 4–3 kunder Bosnjes.

Brooks ishte ne listen perfundimtare prej 23 lojtaresh qe u thirren per te luajtur ne Kupen e Botes 2014. Ne ndeshjen e pare ne grup kunder Ganes, ai hyri ne fushen e lojes ne fillim te pjeses se dyte ne vend te Matt Besler dhe shenoi golin e fitores ne fitoren 2–1, me nje gjuajtje me koke pas nje korneje te ekzekutuar nga Graham Zusi. Goli i Brooks ishte ne minuten e 86, duke i dhene kombetares tre pike. Brooks ishte i vetmi zevendesim i Shba-se qe shenon gol ne nje ndeshje te Kupe se Botes ne historine e kombetares amerikane, deri te goli ne kohen shtese i Julian Green kunder Belgjikes ne raundin e 16-tave.