Back

ⓘ Ahmed Januzi

Ahmed Januzi

Ahmed Januzi eshte nje futbollist shqiptar profesionist qe luan si sulmues aktualisht eshte lojtar i lire. Ai me pare perfaqesoi ekipin kombetar te Shqiperise, duke mbledhur 8 paraqitje.

1. Karriera e hershme

Ahmed Januzi ka lindur ne Vushtrri per prinderit e shqiptareve te Kosoves. Duke u rritur ne Vushtrri, Januzi u bashkua me klubin e qytetit, KF Kosova Vushtrri. Ne moshen nentembedhjete vjeç, Januzi u bashkua me klubin shqiptar te Superliges, Besa Kavaje si nje i moshuar.

2. Besa Kavaje

Januzi luajti vetem per nje gjysme sezoni ne Shqiperi. Ai beri tridhjete paraqitje dhe shenoi shtate here. Gjate pushimit dimeror, Januzi u transferua ne Vorskla Poltava ne shkurt te vitit 2007.

3. Vorskla Poltava

Januzi beri debutimin e tij me 7 mars 2007, kunder FC Shakhtar Donetsk ne Donbass Arena. Ai erdhi ne stol ne minuten e 59 dhe shenoi ne minuten e 90-te. Ne ate sezon, Januzi beri nente ndeshje ne lige, duke filluar ne vetem dy nga ndeshjet. Vorskla perfundoi trembedhjete ate sezon.

Ne sezonin 2007-08, Januzi beri njezet e tre paraqitje ne lige, duke filluar ne vetem dy ndeshje. Ai shenoi golin e tij te dyte per Vorskla kunder Karpaty Lviv larg asaj sezone dhe prodhoi tre asistime. Vorskla perfundoi i teti ate sezon.

Ne sezonin 2008-09, Januzi luajti nje rol me ndikues ne skuader. Ai filloi ne gjashte ndeshje dhe u shfaq ne njezet. Januzi shenoi golin e pare te turneut me 18 korrik 2008 ne minuten e 72 te nje ndeshjeje te larget kunder FC Kharkiv dhe gjithashtu shenoi kunder Metalurg Donetskut ate sezon. Januzi gjithashtu prodhoi tre asistime. Januzi ndihmoi Vorskla te arrinte ne finalet e Kupes se Ukraines, te cilen Vorskla fitoi 1: 0 kunder Shakhtar Donetsk. Ai ndihmoi Vorskla te arrije i pesti ne tabele, gje qe i siguroi atyre nje vend ne raundin e Play-off ne UEFA Europa League per sezonin 2009-10.

Ne sezonin 2009-10, Januzi filloi ne tete ndeshje dhe u shfaq ne njezet e kater ndeshje. Ai shenoi dy here kete sezon kunder Metalurg Donetskut si ne shtepi ashtu dhe larg. Januzi gjithashtu beri dy asistime.

Ne sezonin 2010-11, Januzi ishte me shume nje motor i rregullt per Vorskla. Ai filloi ne trembedhjete ndeshje dhe u shfaq ne njezet e nje ndeshje. Ai shenoi tete gola dhe dy asistime ate sezon. Januzi ishte nje anetar i rendesishem i skuadres qe nga fundi i sezonit, Vorskla dhe Tavriya Simferopol ishin te barabarte ne vendin e gjashte dhe te shtate ne tryeze. Januzi shenoi kunder Shakhtar Donetsk dhe kunder Karpaty Lviv ne dy ndeshjet finale, gje qe rezultoi qe te dyja skuadrat kishin pike te barabarta, por Vorskla ishte i gjashti per shkak te diferences se golave. Ata siguruan nje vend te dyte kualifikues ne UEFA Europa League.

Ne sezonin 2011-12, Januzi deri me tani ka filluar ne njembedhjete ndeshje dhe u shfaq ne tetembedhjete. Ai aktualisht ka shenuar pese gola dhe ka ndihmuar nje.

Januzi ka ndihmuar Vorskla te arrije ne raundin e kualifikimit perfundimtar te UEFA Europa League me rezultatin e trete kunder Glentoran F.C shtepi dhe larg. Ne raundin e kualifikimit perfundimtar, Januzi shenoi kunder FC Dinamo Bucuresti, duke rezultuar ne Vorskla duke arritur fazen grupore te UEFA Europa League per here te pare. Ne fazen e grupit, Januzi nuk ka shenuar por ka arritur nje ndihme kunder Hannover 96.

4. Prishtina

Me 14 qershor 2016, Januzi u kthye ne Kosove duke plotesuar nje transferim ne Prishtine, duke nenshkruar nje kontrate njevjeçare, duke marre numrin e lire te skuadres 27. Ai u paraqit ne te njejten dite se bashku me lojtare te tille si Armend Dallku dhe Debatik Curri, ish shoket e tij nderkombetare. Gjate sezonit 2016-17, ai beri 18 paraqitje ne lige dhe shenoi 2 gola, pasi Prishtina perfundoi ne vendin e dyte, duke siguruar nje raund te pare kualifikues te Europa League.

5. Karriera nderkombetare

Te rinjte

Januzi ishte pjese e skuadres nen 21-vjeçar se Shqiperise ne kampionatin evropian te UEFA-s nen 21-vjeçar 2011. Ai ishte sulmuesi kryesor, duke mbledhur 6 ndeshje dhe duke shenuar nje gol. Ai beri debutimin e tij nen-21 me 28 mars 2008 ne ndeshjen e pare kunder Skoci, i cili perfundoi ne nje humbje 0-1 ne shtepi. Goli i tij i pare nen 21 u shfaq ne paraqitjen e tij te 5-te per ekipin ne humbjen 4-2 te Bjellorusise. Shqiperia perfundoi grupin A ne vendin e 4 te lidhur me pikat me Azerbajxhanin.

Senioret

Januzi beri debutimin e tij te larte nderkombetar me 17 nentor 2010 gjate barazimit shtepiak pa gola kunder Maqedonise duke u paraqitur si zevendesues ne gjysmen e dyte. Nje vit me vone, Januzi mori thirrjen e tij te dyte nga trajneri Josip Kuže per ndeshjet e fundit kualifikuese te UEFA kunder Frances dhe Rumanise me 7 dhe 11 tetor 2011. Ai luajti ne te dy ndeshjet si zevendesues dhe mblodhi 60 minuta, duke e bere debutimin e tij konkurues ne proces